Hıv Pozitif Hastalara Saç Ekimi

   

  Hıv pozitif hastalarda saç ekimi ya da diğer cerrahi uygulamalardan imtina edilmesinin iki önemli sebebi vardır:

  1. Hıv pozitif bir bağışıklık sistemi hastalığıdır ve enfeksiyon riski taşıdıkları için cerrahi operasyonlar hastanın hayatını tehlikeye atabilir.
  2. Hıv pozitif virüsü kan yoluyla bulaşır, Hıv pozitif bireylere cerrahi operasyon yapmak sağlık ekipleri açısından bulaşma riski oluşturur.

  Saç ekiminde kullanılan son teknikler sayesinde enfeksiyon riskinin giderek azaltmış olması hıv pozitif hastalarda saç ekimini mümkün hale getiren en önemli ilk kriterdir. Hıv pozitif kişilerde cerrahi uygulama prosedürü dikkatle uygulandığı takdirde sağlık ekipleri açısından virüsün bulaşması riski önemli ölçüde azalır.

  Saç ekimi gibi mikrocerrahi uygulamalarında enfeksiyon riski düşüktür. Kaldı ki, hıv pozitif olsun ya da olmasın, saç ekimi sonrası enfeksiyon oluşması her şeyden önce ekilen saçın kaybedilmesi anlamına geleceği için, hiçbir hastada olmasını istediğimiz bir durum değildir ve Hıv pozitif saç ekiminde başarı buna göre şekillenir.

  Hıv Pozitif kişilere özel saç ekimi operasyonlarında enfeksiyon riskinin minimize edildiği bir saç ekimi prosedürü dikkatle takip edilmelidir. Klinik ortam, standart hijyen koşullarından biraz daha yüksek bir hijyen seviyesinde olmalıdır.

  Hıv Pozitif Hastalara Saç Ekimi Yapılıyor mu? 

   

  Saç ekiminde dünyanın bir numaralı adresi Türkiye’de hıv pozitif hastalara saç ekimi yüksek kaliteli klinik ortamlarda, güvenli bir şekilde gerçekleştirilmekte ve son derece başarılı saç ekimi sonuçları elde edilmektedir.

  Sağlık söz konusu olduğunda estetik kaygılar ikinci hatta üçüncü sıraya ertelendiği için daha önce Hıv pozitif hastalara saç ekimi yapılması hastanın sağlık durumu önceliği nedeniyle pek de sıcak bakılan bir şey değildi. Hıv pozitif hastalara ancak acil ve gerekli olduğu durumlarda cerrahi uygulama yapılması gibi bir genel prensip yıllar boyu uygulandı ve haklı tarafları da vardı. Fakat günümüzde bu durumun değiştiği söyleyebiliriz.

  Hıv pozitif tedavilerinin ilerlemesi, saç ekiminde enfeksiyon riskinin çok düşük seviyelerde seyretmesi sayesinde hıv pozitif hastalarda saç dökülmesi, saç ekimi ile kalıcı olarak tedavi edilebilmektedir.

  • Bağışıklık sistemi saç ekimi operasyonuna uygun olan Hıv pozitif hastalar saç ekimi yaptırabilir.
  • Hıv pozitif hastalarda operasyon öncesi bağışıklık sistemi ameliyata hazırlık kapsamında güçlendirilebilir.
  • Donör bölgede yeterli miktarda saç kökü olan Hıv pozitif hastalar saç ekimi ile hayal ettikleri saçlara kavuşabilirler.
  • Hıv pozitif saç ekiminde deneyimli bir klinikle çalışmak hem hastanın sağlık güvenliği hem de saç ekimi sonucu bakımından önemlidir.

  Estecapelli’de Hıv Pozitif Saç Ekimi Aşamaları

  Saç ekiminde klinik tecrübesi başarıyı ve operasyon konforunu önemli ölçüde belirler bu yüzdende Hıv pozitif saç ekiminde tecrübeli bir klinikte çalışmak önemlidir.

  Saç ekimi herkes için özenle yürütülmesi gereken, başarının detaylarda saklı olduğu, her aşamasında titizlik isteyen bir estetik tedavi süreci. Hıv pozitif hastalarda saç ekiminde gösterilmesini beklediğimiz özen daha da önemli hale gelir ve hassasiyetler biraz daha öne çıkar diyebiliriz.

  Estecapelli olarak bunun pozitif bir katkı olduğunu düşünüyoruz. Böylece Hıv Pozitif hastalarda saç ekiminde kusursuz sonuçlar elde etmemiz kolaylaşıyor.

  Peki, Hıv pozitif bireylere saç ekimi süreci nasıl ilerliyor? Saç ekimi herkeste olduğu gibi Hıv pozitif hastalarda üç temel aşamada yürütülmektedir.

  Hıv Pozitif Saç Ekimi Öncesi

  Saç ekimi öncesi doğal olarak en çok sorulan iki soru:

  1. Hıv pozitifim, saç ekimi yaptırabilir miyim?
  2. Hıv pozitifim saç ekimi için uygun aday mıyım?

  Bağışıklık sistemleri yeterince güçlü olduğu takdirde Hıv pozitif hastalarının saç ekimi yaptırmalarının önünde hasta bakımından bir engel söz konusu değildir.

  Donör bölge saç ekimi için yeterli ise operasyon öncesi bağışıklık sisteminin durumu, hıv tedavisini takip eden doktor ile konsülte edilir. Gerekli görüldüğü takdirde, ameliyata hazırlık kapsamında, bağışıklık sistemini güçlendirmek üzere bir tedavi uygulamak alternatifler arasındadır.

  Hastanın sağlık durumu operasyon için elverişli ise ve donör bölgede yeterli miktarda saç kökü varsa, saç ekimi öncesi işlemler tamamlanır ve bir sonraki aşamaya geçilir.

  Saç Ekimi Operasyonu

  Saç ekimi için uygun aday olduğunuza karar verildikten sonrası detaylı saç ekimi muayenesi ve saç ekimi planlaması ile süreç devam eder.

  Bu noktada saçlandırma yapılacak alan ve donör bölgedeki greft rezervi en iyi şekilde değerlendirilmelidir. İmkanlar dahilinde en iyi sonucu elde etmek üzere detaylı bir saç ekimi planlaması çıkarıldıktan sonra saç ekimi operasyonu aşağıdaki adımlar takip edilerek gereçeklştirilir:

  • Saç ekimi tekniğinin belirlenmesi
  • Saç çizgisinin çizilmesi
  • Anestezi
  • Greftlerin toplanması
  • Kanalların açılması
  • Saç köklerinin açılan kanallara tek tek ekilmesi

  Saç ekimi operasyonları ortama 8-10 saat sürer. Biraz daha uzun biraz daha kısa sürdüğü de olur. Herhangi bir ağrı hissedilmez ve fakat uzun operasyon süresinin zaman zaman yorucu olduğunu söylemekte fayda var. Klinik seçerken bu bilgiyi göz önünde bulundurmak, konforunuz açısından önemli olabilir.

  Hıv Pozitif Saç Ekimi Sonrası

  Saç ekimi ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler konusunda klinik tarafından detaylı bir şekilde bilgilendiriliyor olacaksınız. Bu uyarılara harfiyen uymak, hıv pozitif hastalarda bilhassa muhimdir.

  Özellikle ilk birkaç gün, saç ekiminde en zor en riskli günlerdir. Bu sürede gereken özen gösterildiğinde hem iyileşme sorunsuz gerçekleşir hem de ekilen saç kökleri yüksek oranda tutar.

  Saç ekimi operasyonun ardından 1-2 gün sonra yara bakımı yapılır ve saç kökleri muayene edilir. Genellikle bu, saç ekiminin ameliyatının son aşamasıdır. Bundan sonrası artık iyileşme, kabuk atma ve şok dökülme süreçleri şeklinde devam eder.

  Hıv pozitif hastaların saç ekimi sonrası dikkat etmesi gereken önemli noktaları belirtmek gerekirse:

  • Başınızı güneşten, tozdan, darbe ve sürtünmelerden, suyla temastan koruyun.
  • Size gösterildiği gibi 45 derece açıyla uyuyun.
  • Operasyon sonrası düğmeli ya da fermuarlı kıyafetler kullanmak, giyinip soyunurken saç köklerine zarar vermenizi engeller.
  • Herhangi bir ağrı, kaşıntı, uyuşma durumunda kliniğinizle iletişime geçin.
  • Alkol ve sigaradan kesinlikle uzak durun.
  • İlk birkaç gün fiziksel efor sarf etmenize neden olacak herhangi bir aktivitede bulunmayın.

  İyileşme dönemi her hastada farklılıklar gösterir. Hıv pozitif hastalara saç ekiminde  iyileşme dönemi zaman zaman ağır ilerleyebilir. Böylesi bir durumda doktorunuzdan destek almakta fayda var. Yaralar kabuk tuttuktan sonrası çok daha kolay olacaktır.

  Hıv Pozitif Hastalarda Saç Ekimi Teknikleri

  Mevcut saç ekimi tekniklerinin hepsi Hıv pozitif hastalarda kullanıma uygun yöntemlerdir. FUE saç ekimi tekniği ve FUE tekniğinin gelişmiş versiyonları olan DHI ya da safir uçla yapılan Safir FUE, Hıv pozitif saç ekiminde güvenle kullanılan saç ekimi teknikleridir.

  Hıv Pozitif Hastalar İçin FUE Saç Ekimi

  Saç köklerinin, başın arkasındaki verici bölgeden tek tek alınıp alıcı bölgeye açılan kanallara tek tek ekilmesi prensibi üzerine kurulu olan FUE tekniği, saç ekiminde geçerli temel tekniktir.

  Saç ekiminde doğal sonuçlar ve daha sık saç ekimi yapabilmemizi Foliküler Ünite Ekstraksiyonu (FUE) tekniğine borçlu olduğumuz söyleyebiliriz. Çünkü FUE, her bir saç kökü üzerinde müdahale şansı tanır. Böylece saç kökünü saçın uzama yönüne uygun olarak ekebiliyoruz ve en doğal saç ekimi sonuçlarını elde edecek sıklıkla saç ekimi yapabiliyoruz.

  Hıv pozitif hastalarda başarıyla uygulanan FUE saç ekimi tekniğinin Hıv pozitif bakımında avantaj ve dezavantajlarını şöyle sıralayabiliriz:

  • FUE saç ekimi fiyatları diğer saç ekimi tekniklerine göre daha düşüktür.
  • FUE tekniğinde kesiler DHI ya da Safir FUE tekniğine göre daha geniştir yani kanama bu üç yöntem arasında FUE’de en fazla olur.
  • FUE, saç ekimi dünyasının en deneyimli olduğu tekniktir dolayısıyla işçilik bakımında estetik ya da teknik kusur ihtimali diğer yöntemlere göre daha azdır.
  • DHI ve Safir FUE gibi ileri teknikler söz konusu olduğunda tecrübe, el yeteneği büyük önem taşır.
  • DHI ve diğer FUE uygulamalarıyla kıyaslandığında FUE tekniğinde yara iyileşme dönemi daha uzundur.

   

  Hıv Pozitif Hastalarda DHI Saç Ekimi

  Direct Hair Implantation DHI tekniğinde, saç kökleri donör bölgeden Choi Pen dediğimiz bir kalem aracılığıyla tek tek alınır ve doğrudan saçlandırma yapılacak bölgeye ekilir. İmplanter kalem, aynı anda hem kanal açar hem de kökü açılan kanala yerleştirir. Doğrudan saç ekimi denmesinin sebebi, kanal açma aşamasının, saç ekimi ile aynı anda yapılıyor olmasından kaynaklanmaktadır.

  DHI tekniği ile saç ekiminde birden fazla kalem, farklı kalınlıklardaki uçlarla kullanılır. Bu sayede yara izi çok küçülür, kanama miktarı azalır ve son derece doğal sonuçlar ortaya çıkar.

  Peki, DHI saç ekimi tekniğinin Hıv pozitif hastalar açısından ne gibi avantaj ve dezavantajları var?

  • Hıv pozitif saç ekiminde DHI tekniği sayesinde enfeksiyon riski düşer.
  • Yara iyileşme süreci kısalır.
  • DHI saç ekimi FUE ve türevlerine göre pahalı bir saç ekimi tekniğidir.
  • DHI ile traşsız saç ekimi yapmak mümkündür.
  • Choi Pen, ciddi deneyim gerektiren bir araçtır. Deneyimsiz kişilerin elinde sonucun kötü olması, operasyon süresinin uzaması gibi riskler taşır.

  Hıv Pozitif Hastalarda Safir FUE Saç Ekimi

  FUE tekniğinin bir versiyonu olan Safir FUE’de de saç kökleri donör bölgeden toplanır, kanallar açılır ve toplanan saç kökleri açılan kanallara ekilir. Klasik FUE’den farkı kanal açma aşamasında safir uçlu kalemler kullanılıyor olmasıdır.

  Safirden yapılmış keskin bıçakların açtığı V şeklinde kesiler klasik FUE tekniğine göre daha küçüktür ve keskin safir bıçaklar saç derisinde daha az deformasyona neden olur. V şeklindeki kanallara daha sık saç ekimi yapmak mümkündür ve saçların birbirlerine göre açıları, son derece doğal bir hat çizer.

  Safir FUE’de tıpkı DHI gibi yoğun bir tecrübe gerektirir. Estecapelli’de Safir FUE ile HIV Pozitif saç ekimi deneyimlerini bir arada bulabilir ve bu ileri tekniğin tüm avantajlarından yararlanabilirsiniz.

  • Safir FUE ile Hıv pozitif saç ekiminin en önemli avantajı enfeksiyon riskinin düşük, yara iyileşme döneminin kısa olmasıdır.
  • Kanama az olacağı için hem hasta hem de saç ekimini yapan ekip açısından Safir FUE avantaj sağlar.
  • Safir FUE ile en doğal saç ekimi sonuçlarını elde etmek mümkündür.
  • Safir FUE, klasik FUE’ye göre daha pahalı bir saç ekimi tekniğidir.

  Hıv Pozitif Hastalarda Saç Ekimin Avantajları & Dezavantajları

  Saç ekimi, saç kayıplarına karşı geliştirilmiş kalıcı çözümdür ve kişinin kendi saçlarının nakil edilmesi ile elde edilen son derece organik bir estetik restorasyon uygulamasıdır.

  İyi yapılmış bir saç ekimi ile saçlarına kavuşan herkes sonuçtan genellikle çok memnundur çünkü siz söylemezseniz kimse saç ekimi olduğunu anlamaz ve kendi saçlarınıza, kalıcı olarak sahip olmanın keyfini sürersiniz.

  Hıv pozitif hastaların saç ekimi ile saçlarına kavuşması birçok kazanım sağlayabilir:

  • Saç dökülmesinin olumsuz psikolojik etkilerinden uzaklaşmış olurlar.
  • Daha pozitif bir ruh halinin bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkileri olduğu bilinmektedir.
  • Saç kaybı kişinin kendini sosyal olarak sınırlamasına neden olabilir, HIV pozitif hastalarda saç ekimi bu olumsuz etkinin ortadan kaldırılmasına katkı sağlar.
  • Sağlıklı saçlara sahip olmak kişinin kendini daha iyi hissetmesine yardımcı olacağı için doğal olarak iyi olma halini destekler.

  Saç ekiminin herhangi bir dezavantajı teknik olarak yoktur ancak başarısız bir saç ekiminin can sıkıcı sonuçları olabilir. Doğru teknikle, iyi bir planlama eşliğinde, uygun hijyen koşullarında, alanında uzman ve deneyimli kişiler tarafından yapılan saç ekimi, saç dökülmesinden muzdarip Hıv pozitif hastalarının hayatında yepyeni ve çok güzel bir sayfa açmaktadır.

  Türkiye’de Hıv Pozitif Hasta Hakları

  Pozitif Yaşamı Destekleme Derneği, Türkiye’de Hıv Pozitif bireylerin sosyal, sağlık ve iş yaşamında desteklenmesi ve bu konuda pozitif bir farkındalık yaratmak amacıyla uzun yıllardır çeşitli çalışmalar yürütmekte ve olası suistimalleri takip etmektedir.

  Hıv pozitif, Türkiye’de yabancısı olduğumuz bir konu değildir ve toplumsa duyarlılık bu konuda herhangi bir ayrımcılığa neden olmamak üzerine kuruludur.

  Hıv pozitif hasta hakları konusunda özellikle İstanbul’daki sağlık kuruluşları büyük oranda duyarlıdırlar. Elbette hak ihlali yaşanan durumlar da söz konusu olmuştur ve olabilir fakat Hıv pozitif bireylerin sağlık hizmetlerinden eşit olarak yararlanma hakkı, Türkiye’de yasaldır.

  Türkiye’de Hıv Pozitif Saç Ekimi Fiyatları

  Türkiye, saç ekiminde en çok tercih edilen ülkeler arasında ilk sırada yer alır. Bunun iki önemli nedeninden biri Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığından Türkiye’de saç ekimi fiyatları son derece düşük bütçelerde seyreder.

  Hıv pozitif saç ekimi fiyatları, saç ekiminde kullanılacak tekniğe ve uygulamanın hacmine göre kişiden kişiye değişir. Detaylı fiyat bilgisi için lütfen bizimle iletişime geçin.

  İstanbul’da Hıv Pozitif Saç Ekimi

  Saç ekiminde en başarılı klinikler çoğunlukla İstanbul’da saç ekimi yapan kliniklerdir. Sağlık turizminde merkez üssü haline gelen Türkiye’nin saç ekimindeki başkenti İstanbul’dur diyebiliriz.

  Ayrıca turistik ve tarihi geçmişi ile dünyanın sayılı metropollerinden birinde saçlarınıza kavuşmak, İstanbul’da saç ekimini unutulmaz ve değerli bir anıya dönüştürmektedir.

  Hıv Pozitif Saç Ekimi Sonuçları

  Saç ekimi operasyonunda sonra ortalama 3 ay içinde yara iyileşme ve şok dökülme süreci tamamlanır. Şok dökülme, iyileşen saç köklerinden çıkan ilk ve zayıf saçların tamamen dökülmesi anlamına gelir.

  Asıl kalıcı saçlarınız, şok dökülmeden sonra uzamaya başlar. Hıv pozitif saç ekimi sonuçları, saç ekiminden ortalama 1 yıl sonra tam olarak ortaya çıkar diyebiliriz.

  Daha fazla bilgi almak için tıklayın.