Meme Büyütme Operasyonu

Şekli nasıl olursa olsun göğüsler, kadın bedenindeki estetiğin ve dişil enerjinin güçlü bir simgesidir. Diri ve dolgun göğüsler her kadının sahip olmak isteyeceği şeyler arasında yer alır fakat doğuştan dolgun memelere sahip olan çok az kadın vardır. Meme büyütme operasyonu bu hayali en iyi şekilde gerçekleştirebildiği için tüm dünyada en çok yapılan estetik cerrahi operasyonların başında gelir.

Memelerinin boyutlarından memnun olmadığını için giyim tarzında kendini sınırlanmış hisseden birçok kadın, aslında sosyal yaşamda da özgüven eksikliğine kadar varan bir sıkıntı yaşadığını, genellikle meme büyütme operasyonu olup da arzu ettiği göğüslere kavuştuğunda fark eder.

Memeler, beden ölçüleri üzerinde estetik dengeyi en çok değiştiren unsurdur. Örnek vermek gerekirse; bir kadın memeleri küçük olduğu için belini kalın görüyor olabilir ya da memeleri daha büyük olsaydı beli gözüne kalın görünmeyebilirdi. Bu estetik oran açısından memelerin beden ölçüleri ile estetik bir uyum içinde olması kadınlar için oldukça önemlidir ve meme büyütme bunun en kolay, en güzel, en kestirme yoludur.

Meme Büyütme Ameliyatı Nedir?

Silikon implantlar ya da kişinin kendi vücudundan alınan yağın enjekte edilmesi yolu ile memelerin hacim olarak daha  büyük hale getirildiği estetik operasyonlardır. Meme büyütme sayesinde daha iri, dolgun ve dik göğüsler elde edilir. Asimetri ya da iki meme arasındaki boyut farkı gibi sorunlar giderilir. Bel ve kalça ölçülerine, estetik olarak eşlik edecek şekilde, göğüs ölçüsü büyütülür.

Meme Büyütme Hangi Durumlarda Yapılır?

Meme büyütme ameliyatı gibi kozmetik ameliyatlar kişinin dış görünüşü ile ilgilidir ve daha güzel daha çekici görünmek gibi gerekçelerle yapılır. Aşağıdaki durumların tamamında meme küçültme ameliyatlarından faydalanmak mümkün:

 • Genetik olarak meme yapısı küçük ama beden ölçüleri ile uyumlu.
 • Göğüs ölçüsü geniş fakat meme dokusu yeterince gelişmemiş.
 • Bel, basen ölçülerine göre memeler küçük, göğüs ölçüsü beden ölçüler ile uyumsuz.
 • Beden ölçüleri orantılı fakat daha gösterişli memeler arzu ediliyor.

Yaşlanma, doğum, kilo alıp verme gibi meme dokusunda kayıplara ve sarkmaya neden olan durumlardan sonra da meme büyütme ameliyatı uygulanmaktadır. Bu tür durumlarda meme büyütürken aynı zamanda dikleştirilir ve göğüs bölgesi yeniden şekillendirilir.

Meme büyütme ameliyatlarında amaç genetik yapıdan kaynaklanan memnuniyetsizlikleri  ve diğer sebeplerden kaynaklanan meme deformasyonlarını ortadan kaldırmak ve kadınların kendilerini daha çekici buldukları göğüslere kavuşturmaktır.

Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme büyütme ameliyatları genel anestezi altında ameliyathane koşullarında yapılır, ortalama 1,5-2 saat kadar sürer. Yumuşak dokular üzerinde çalışıldığı için ameliyat sonrası çok ağrılı bir süreç olmamasına rağmen bir gece hastanede, gözetim altında kalmanız gerekir. Genellikle ertesi gün doktor muayenesinin ardında hastaneden ayrılabilirsiniz.

Bilinen adıyla silikon meme protezi en kolay ve konforlu meme büyütme yöntemi olmasının yanı sıra  uzun yıllar kalıcıdır. Yağ enjeksiyonuna göre daha estetik sonuçlar elde etmemizi sağlar. Ayrıca vücudunda yağ fazlası olmayanlar üzerinde de uygulanabilmesi nedeniyle en çok tercih edilen, cerrahi tekniktir.

Meme protezi ile meme büyütme ameliyatında üç önemli seçim yapılır:

1. Meme protezi seçimi.

 Meme protezleri boyutlarına, biçimlerine, kullanılan malzemeye ve yüzey özelliklerine göre çok çeşitli türlerdedir. En temel soru meme protezinin biçime karar vermektir:

 • Yuvarlak meme protezi
 • Damla şeklinde meme protezi

Protezin şekli kadar önemli bir diğer konu da meme protezinin büyüklüğüdür. Bu konuda hastanın seçimi önemli ölçüde belirleyicidir. Genel estetik uyum ve kullanım konforu bakımından doktorun önerileri de hesaba katılır. Son kararı hasta ile cerrahın ortaklaşa verirler.

2. Operasyonun yapım tekniğini, kesi açılacak yeri belirlemek.

Meme büyütme ameliyatı; kol altından, meme ucundan ve meme altından olmak üzere üç farklı noktadan açılan kesilerle gerçekleştirilir.

Kol altından yapılan kesi ile süt kanallarına ve meme dokusuna zarar vermeden protez yerleştirmek mümkündür. Bir başka önemli avantajı da meme çevresinde iz bırakmıyor olmasıdır. Koltuk altındaki dikiş izi zamanla fark edilmeyecek kadar silikleştiği için  yaygın olarak tercih edilen teknik koltuk altından açılan kesi ile meme protezi yerleştirmedir.

3. Protezin yerleştirileceği doku katmanına karar vermek.

Meme protezini kas üstüne mi kas altına mı yerleştirmeli? Kas üstü mü kas altı mı daha, hangisi daha güzel duruyor gibi sorular meme büyütme ameliyatları ile ilgili en çok sorulan sorulardır. Kas altı, daha doğal durduğu ve kapsül oluşturma riski daha düşük olduğu için birçok doktorun tercihi bu yöndedir. Protezin hangi doku katmanına yerleştirileceğine, operasyon öncesi yapılan detaylı muayene ve konsültasyon sürecinde, hasta ile birlikte karar verilir.

Kimler Meme Büyütme Yaptırabilir?

Memelerinin boyutlarından, biçiminden, hacminden memnun olmayan yetişkin her kadın meme büyütme ameliyatı ile sahip olmak istediği göğüs ölçülerine kavuşabilir.

 • Beden tipine bağlı yapısal olarak küçük olduğu için memelerinden memnun olmayan yetişkin kadınlar.
 • Beden ölçülerine oranla memelerinin küçük kaldığı düşünülenler.
 • Genetik olarak küçük, gelişmeyen meme yapısına sahip olan genç kadınlar.
 • Memeleri arasındaki boyut farkından rahatsız olanlar.
 • Daha büyük memelere sahip olduğunda daha iyi hissedeceğini düşünen her kadın.
 • Memelerinin küçük olmasından rahatsız olan ya da memnun olmayan her kadın.

18 yaşından büyük, yetişkin her kadın protez ya da yağ enjeksiyonu gibi yöntemlerle memelerini büyütebilir. Meme büyütme ameliyatı olmak için sarkma ve doku kaybı olması şartı aranmaz, kişinin illa ki sosyal sıkıntı çekiyor olması gerekmez. Fakat sarkma ve doku kaybı, meme büyütme ile kolayca çözüldüğü için aşağıdaki durumlarda sıklıkla meme büyütme ameliyatı tercih edilir.

 • Doğum ve emzirme sonrası memelerindeki sarkma ve hacim kaybı.
 • Kilo kaybı sebebiyle memelerde sarkma ve hacim kaybı.
 • Meme kanseri tedavisi.
 • Beden tipine bağlı yapısal olarak meme dokusunun gelişmemiş olması.
 • Yaşlanma sebebiyle memelerde doku kaybı ve sarkma.

Çekiciliğin ve kadınsılığın sembolü olan memeler kadın bedeninin güzelliğini, görkemini destekler. Meme büyütme ameliyatı kadınların kendi bedenlerini daha çok beğenmelerini sağlarken dolgulu sütyenlere gerek olmayan bir dünya kurar ki, bu her kadın için harika bir dünyadır.

Türkiye'de Meme Büyütme Operasyonunun Avantajları

İster yapısal olarak küçük olduğu için ister yaşlanma, doğum, meme kanseri gibi durumlardan kaynaklanan doku kaybı ya da şekil bozuklukları sebebiyle, gerekçesi ne olursa olsun, Türkiye’de meme büyütme ameliyatı olabilir, tam da arzu ettiğiniz memelere kavuşabilirsiniz.

Estetik cerrahisinde dünyanın en çok tercih edilen ülkesi Türkiye, meme ameliyatları konusunda iddialıdır. Hasta memnuniyeti ve konfor Türkiye’de meme büyütme cerrahisinin temel prensibini oluşturur.  Operasyon sonrası her kadının sonuçtan maksimumda memnun olması Türkiye’de meme büyütme ameliyatlarının hassasiyet konusudur.

Avrupa ve Amerika ile kıyaslandığında Türkiye’de meme büyütme operasyon fiyatı oldukça düşük bütçelerde seyreder. Oldukça konforlu, her ayrıntının düşünüldüğü  bir hasta ağırlama servisi söz konusudur.

Sağlık turizmindeki gelişmişliği ile dünyanın güvenini kazanmış durumda olan Türkiye’de meme büyütme ameliyatının düşük fiyatlar dışında birçok başka avantajı daha söz konusudur:

 • En iyi kliniklerde Türkiye’nin en başarılı cerrahları tarafından ameliyat edilirsiniz.
 • Memnuniyetiniz önceliklidir.
 • Operasyondan sonra kendinizi daha çekici bulmanız bu Türkiye’de meme büyütme operasyonun birincil hedeflerindendir.
 • Tam hala ettiğiniz gibi memelere kavuşursunuz.
 • Yeni göğüsleiriniz, yeni görüntünüz sayesinde özgüven tazerlersiniz.
 • Beden çizgileriniz yuvarlaklaşır.
 • Dişil enerjiniz yükselir.
 • En iyi koşullarda, en uygun fiyata meme büyütme ameliyatı yaptırmış olmanın keyfini sürersiniz.

 

Meme büyütme operasyonundan önce meme sağlığının yerinde olduğundan emin olmak için doktorunuz tarafından detaylı bir muayene gerçekleşir. Meme ultrasonu ve/veya  farklı tetkikler yapılması söz konusu olabilir. 40 yaş üzeri kadınlarda, gerekli olduğu düşünülürse, mamografi talep edilebilir.

Bir sonraki aşamada hastanın ameliyata hazırlanması protokolü gereği kan tahlilleri ve diğer tetkikler yapılır, sonuçlar doktor tarafından değerlendirilir. Meme büyütme ameliyatına fiziksel olarak herhangi bir engel, sağlık açısından herhangi bir risk olmadığına karar verildikten sonra protez seçimi ve diğer tüm detaylar adım adım uygulanır.

Ameliyat öncesi sürecin önemli adımlarını sıralamak gerekirse, şöyle özetleyebiliriz:

 • Beden ölçüleri doğrultusunda uygun protez boyutları doktor tarafından önerilir, hangi büyüklükte protez kullanılacağına doktorun yönlendirmesi doğrultusunda, hastanın da onayı ile, karar verilir.
 • Damla ya da yuvarlak, protez şeklinden hangisinin tercih edileceğine hasta ve doktor birlikte karar verir.
 • Silikon ya da salin içeren iki tür implanttan hangisinin kullanılacağına doktorun önerisi doğrultusunda hastanın da onayı ile, karar verilir.
 • Kesi bölgesine hastanın da onayı ile cerrah karar verir ve yara izi, operasyon süreci, iyileşme dönemi ile ilgili olarak detaylı bilgilendirme yapar.
 • Meme dikleştirme gerekliyse bu aşamada tespit edilir.
 • İlerde emzirme durumu söz konusu ise süt kanallarının korunacak şekilde tercihler yapılır.

Meme ameliyatından bir gün önce yapmanız/yapmamanız gerekenler konusunda doktorunuzun uyarılarına, lütfen harfiyen uyun. Sürekli kullandığınız ilaçlar konusunda doktorunuzu bilgilendirmeyi ihmal etmeyin. Estetik olarak beklentilerinizin tam olarak anlaşıldığından emin olun.

Operasyondan sonra birçok kadının ilk duygusu, ameliyatın hafif ağrılarına eşlik eden neşeli bir meraktır. Çoğu zaman memelerini görmek için heyecan dolu olurlar. Göğüsleriniz artık uzanır vaziyetteyken de görülebilen bir büyüklüğüe erişmiştir. Sargılar ve korse dolayısıyla memelerinizi görmeniz biraz zaman alacak olsa da hacmi ile göğsünüzü dolduran yeni memelerinizin nasıl görüneceğini tahmin etmek zor değildir.

İlk gün ağrı olması beklenen bir durumdur. Doktorunuz tarafından verilen ağrı kesiciler ve diğer ilaçlar sayesinde mümkün olan en konforlu şekilde bu süreyi geçirmiş olacaksınız. Meme büyütme ameliyatı, genellikle hızlı bir iyileşme dönemi şeklinde geçer fakat kollarınızı rahatlıkla kullanmak için en az 1 ay gibi bir süreye ihtiyacınız olacağını söylemekte fayda var.

Operasyondan sonra bir süre araç kullanmayacağınızı da hatırlayarak bu dönemde dikkat etmeniz gerekenleri şöyle sıralayalım:

 • Doktorunuz söyleyene kadar duş almayın.
 • Gögüslerinizi herhangi bir baskıdan koruyun.
 • Korse, medikal sütyen, sporcu sütyeni gibi, doktorunuz tarafından size önerilen sütyeni kullanmayı ihmal etmeyin.
 • İlk 1 ay ağır spor ve diğer fiziksel faaliyetlerden uzak durun.
 • Hamam, sauna gibi aşırı sıcak ortamlara ilk 3 aydan önce girmeyin.
 • Herhangi bir ağrı, kaşıntı, kızarıklık durumunda doktorunuzla iletişime geçin.
Meme Büyütme Ameliyatı Öncesi

Meme büyütme operasyonundan önce meme sağlığının yerinde olduğundan emin olmak için doktorunuz tarafından detaylı bir muayene gerçekleşir. Meme ultrasonu ve/veya  farklı tetkikler yapılması söz konusu olabilir. 40 yaş üzeri kadınlarda, gerekli olduğu düşünülürse, mamografi talep edilebilir.

Bir sonraki aşamada hastanın ameliyata hazırlanması protokolü gereği kan tahlilleri ve diğer tetkikler yapılır, sonuçlar doktor tarafından değerlendirilir. Meme büyütme ameliyatına fiziksel olarak herhangi bir engel, sağlık açısından herhangi bir risk olmadığına karar verildikten sonra protez seçimi ve diğer tüm detaylar adım adım uygulanır.

Ameliyat öncesi sürecin önemli adımlarını sıralamak gerekirse, şöyle özetleyebiliriz:

 • Beden ölçüleri doğrultusunda uygun protez boyutları doktor tarafından önerilir, hangi büyüklükte protez kullanılacağına doktorun yönlendirmesi doğrultusunda, hastanın da onayı ile, karar verilir.
 • Damla ya da yuvarlak, protez şeklinden hangisinin tercih edileceğine hasta ve doktor birlikte karar verir.
 • Silikon ya da salin içeren iki tür implanttan hangisinin kullanılacağına doktorun önerisi doğrultusunda hastanın da onayı ile, karar verilir.
 • Kesi bölgesine hastanın da onayı ile cerrah karar verir ve yara izi, operasyon süreci, iyileşme dönemi ile ilgili olarak detaylı bilgilendirme yapar.
 • Meme dikleştirme gerekliyse bu aşamada tespit edilir.
 • İlerde emzirme durumu söz konusu ise süt kanallarının korunacak şekilde tercihler yapılır.

Meme ameliyatından bir gün önce yapmanız/yapmamanız gerekenler konusunda doktorunuzun uyarılarına, lütfen harfiyen uyun. Sürekli kullandığınız ilaçlar konusunda doktorunuzu bilgilendirmeyi ihmal etmeyin. Estetik olarak beklentilerinizin tam olarak anlaşıldığından emin olun.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası

Operasyondan sonra birçok kadının ilk duygusu, ameliyatın hafif ağrılarına eşlik eden neşeli bir meraktır. Çoğu zaman memelerini görmek için heyecan dolu olurlar. Göğüsleriniz artık uzanır vaziyetteyken de görülebilen bir büyüklüğüe erişmiştir. Sargılar ve korse dolayısıyla memelerinizi görmeniz biraz zaman alacak olsa da hacmi ile göğsünüzü dolduran yeni memelerinizin nasıl görüneceğini tahmin etmek zor değildir.

İlk gün ağrı olması beklenen bir durumdur. Doktorunuz tarafından verilen ağrı kesiciler ve diğer ilaçlar sayesinde mümkün olan en konforlu şekilde bu süreyi geçirmiş olacaksınız. Meme büyütme ameliyatı, genellikle hızlı bir iyileşme dönemi şeklinde geçer fakat kollarınızı rahatlıkla kullanmak için en az 1 ay gibi bir süreye ihtiyacınız olacağını söylemekte fayda var.

Operasyondan sonra bir süre araç kullanmayacağınızı da hatırlayarak bu dönemde dikkat etmeniz gerekenleri şöyle sıralayalım:

 • Doktorunuz söyleyene kadar duş almayın.
 • Gögüslerinizi herhangi bir baskıdan koruyun.
 • Korse, medikal sütyen, sporcu sütyeni gibi, doktorunuz tarafından size önerilen sütyeni kullanmayı ihmal etmeyin.
 • İlk 1 ay ağır spor ve diğer fiziksel faaliyetlerden uzak durun.
 • Hamam, sauna gibi aşırı sıcak ortamlara ilk 3 aydan önce girmeyin.
 • Herhangi bir ağrı, kaşıntı, kızarıklık durumunda doktorunuzla iletişime geçin.

Sıkça Sorulan Sorular

Diğer Meme Estetiği Tedavileri