Burun Estetiği

Türkiye’de ve dünyada, en çok yapılan estetik operasyonların başında burun estetiği ameliyatı gelir. Bu durumun başlıca nedenlerini şöyle açıklayabiliriz; güzel bir burun, yüz ifadesini ve estetik görüntüyü önemli ölçüde değiştirir ve evrensel ismiyle rinoplasti yani burun estetiği ameliyatları o kadar gelişmiş durumdadır ki, burun ameliyatı olmak artık hem daha kolay ve konforludur hem de sonuçlar doğal ve çok daha güzel görünmektedir.

Estetik Burun Ameliyatı Nedir?

Estetik burun ameliyatı; burun şeklinin yeniden yapılması amacıyla, genel anestezi altında, kapalı ve açık olmak üzere iki farklı cerrahi yöntemden biriyle, ameliyathane ortamında, kulak burun boğaz cerrahları ve /veya plastik cerrahlar tarafından gerçekleştirilir. Düşük riskli operasyonlar grubunda değerlendirilen estetik burun ameliyatlarında genel cerrahi ve genel anestezi prosedürü ile hasta ameliyata hazırlanır. Estetik burun ameliyatı, en az 1 en çok 2 gün olmak üzere hastane yatışı gerektirir. Sonrasında da birkaç gün iyileşme ve nekahet sürecine ihtiyacınız olacaktır. Sosyal ve iş hayatınıza kısa bir süre ara vermeniz gerektiğini bilmenizde fayda var.

Burun, yüzün merkez noktasında olduğu için ilk göze çarpan organdır. Estetik burun ameliyatı, biçimsel ve işlevsel burun problemlerini çözmek amacıyla yapılır:

 • Doğuştan gelen biçimsel bozukluklar
 • Kaza ya da düşmeler sebebiyle oluşan deformasyonlar
 • Kullanımdan kaynaklanan iç ve dış kemik eğrilikleri
 • Yaralanmalar sonrasında oluşan şekil bozukluğu
 • Nefes alma sorunları

Estetik burun ameliyatı öncesinde hastanın nasıl bir burun istediği, temel şikayetleri, varsa nefes alma zorluğu gibi durumlar, detaylı bir şekilde değerlendirilir. Var olan kemik, kıkırdak ve deri yapısının, hastanın arzu ettiği burun şeklini elde etmeye ne derece yakın olduğu tespit edildikten sonra karşılıklı mutabık kalınmasının ardından, ameliyat hazırlıklarına geçilir.

İdeal Burun Nasıl Olmalıdır?

Estetik değerler görecelidir, güzellik bu görece içinde en meşhur kavramlardan biri olarak karşımıza çıkar. Kişiden kişiye göre değiştiği gibi bazı estetik fikirler, kültürel olarak da ülkeden ülkeye farklılık gösterir. Doğallık, Türkiye’de estetik sektörüne yön veren en önemli kavramlardan biridir. Dolayısıyla ideal burun her şeyden önce doğal görünmelidir. Dünyada da ideal burun trendinin doğal duran burunlar yapmaya doğru evirilmekte olduğunu söyleyebiliriz. Evrensel estetik ölçütler bakımında ideal burun nasıl olmalı sorusuna şöyle cevap verebiliriz:

 • Yüzün ortasında simetrik bir şekilde konumlanmış olmalı
 • Gözler ve dudak üstü arasındaki mesafeye, kişiye özel estetik orana göre oturtulmuş olmalı
 • Yüzün genel karakteristiği ile uyumlu olmalı
 • Burun sırtı, burun ucu, burun kenarları tutarlı bir estetik yapı oluşturmalı
 • Doğal görünmeli
 • Rahatlıkla nefes alabilmeli

Burun Estetiği Hangi Durumlarda Uygulanır?

Aynaya baktığınızda burnunuz hoşunuza gitmiyorsa, fotoğraflarda ilk kontrol ettiğiniz şey burnunuzun nasıl göründüğü ise, burnunuzdan memnun değilseniz bir estetik cerrah ile görüşüp, fikir almaktan çekinmeyin. Aşağıdaki durumların bir ya da birden fazlası söz konusu ise burun estetiği ameliyatı sizi mutlu edecek buruna ve görüntüye kavuşturacaktır.

 • Yüzünüze göre burnunuz çok büyükse
 • Yüzünüze göre burnunuz küçükse
 • Burnunuz, yüzünüzün diğer unsurları ile uyumlu değilse
 • Burun şekliniz hoşunuza gitmiyorsa
 • Burnunuz kemerli ise
 • Burun ucunuz düşükse
 • Burun delikleri büyük, birbirinden farklı, küçük ya da biçimsel olarak bozuksa
 • Solunum problemleriniz varsa
 • Doğuştan ya da sonrasında kaza /düşme ile oluşmuş deformasyon sizi rahatsız ediyorsa…

Kendinizi daha iyi hissedeceğiniz ve sağlıklı nefes alıp verebileceğiniz bir buruna sahip olmak için estetik burun ameliyatı yaptırabilirsiniz.

Kimler Burun Estetiği Olabilir?

Gelişim çağını tamamlamış, ameliyat engeli olmayan, burnunun görünüşü ile ilgili estetik kaygıları olan kadın ve erkek tüm yetişkinler, burun estetiği olabilir.

Genetik Burunlar  

Her şey gibi burun da genetik kodlarımızın bir hediyesidir ve bazıları bu konuda diğerleri kadar şanslı olmayabilir. Üstelik burun, gen karakteristiğinin en belirgin şekilde taşındığı organlardan biridir. Belli bölgelerin, halkların, toplulukların, burunları ile anıldığını, tanındığını bilirsiniz. Bu genetik biçimi değiştirmek isteyen herkes, estetik burun ameliyatı olabilir.

Travma ve Kaza ile Kırılan Burunlar 

Burun, hayatımız boyunca biz farkında olmadan kırılabilir ve hiç fark etmeden kendi kendine kaynar. Bu kırılmalar şekil bozukluğuna neden olmadığında pek fark edilmez ancak nefes alma zorluklarının birçoğunun asıl nedeni kırılmalar sonrası oluşan eğriliklerdir. Çocukluktaki düşmeler, kazalar, çarpmalar, sonrasında oluşan burun kırılmaları ergenlikten sonra daha çok dikkat çekebilir. Travma sonrası oluşan şekil bozuklukları da gene estetik burun ameliyatının en yaygın uygulama nedenidir.

Kimler estetik burun ameliyatı olabilir sorusuna özetle cevap vermek gerekirse:

 • Genetik olarak sahip olduğu burnu beğenmeyen yetişkin kadın ve erkekler
 • Burnundan verimli olarak nefes alamayanlar
 • Kaza- travma sonrası kırılmış, bozulmuş burnunu düzeltmek isteyenler
 • Burnunu güzel bulmayan herkes
 • Daha güzel bir burnu olsun isteyen herkes

Operasyona öncesi hazırlık sürecinin kalitesi, başarılı bir estetik burun ameliyatı için hayati öneme sahiptir. Bu aşama hasta ve cerrahın iyi bir iletişim ve iş birliği içinde olması hem operasyon sürecini hem de sonucu önemli ölçüde belirler. Operasyon öncesi, 5 temel aşamadan oluşur:

1.Hastanın Sağlık Geçmişinin Öğrenilmesi
Kronik ya da dönemsel herhangi bir sağlık probleminiz, sürekli olarak kullandığınız bir ilaç, geçmişte geçirdiğiniz önemli bir hastalık varsa, hekiminizle mutlaka paylaşın.

2.Estetik ve İşlevsel Beklentilerin Anlaşılması
Bu aşamada hastanın ameliyattan estetik beklentisini net bir şekilde ifade etmesi, sonuçtan, karşılıklı memnun olunması bakımından çok önemlidir. İşlevsel ve görünüşle ilgili her konuda hasta ve doktorun yüzde yüz anlaşmış ve birbirlerini anlamış olması bu aşamada temel hedeftir. Aklınıza takılan her şeyi, rahatça sorabilirsiniz. Hekiminiz sizi her konuda aydınlatacaktır.

3.Muayene
Yüz yapısı, estetik oranlara göre incelendikten sonra, burunun iç yapısı muayene edilir ve nasıl burun yapılacağı hasta ile detaylı olarak, muayene sırasında paylaşılır. Cerrahi operasyon öncesi yapılması gereken bir takım kan tahlilleri de bu aşamada yapılır ve sonuçları doktorunuz tarafından incelenir. Önemli olan ameliyata engel teşkil edecek herhangi bir durumun olup olmadığını tespit edilmesidir.

4.Öncesi fotoğrafı
Ameliyat öncesi farklı açılardan fotoğraflarınızın çekilir. Amaç, operasyondan sonra, öncesi sonrası fotoğraflar üzerinden değişimi en net şekilde görmenizi sağlamaktır.

5.Beslenme ve ilaç kullanımı konusunda dikkat edilmesi gerekenler
Kan sulandırıcı herhangi bir ilaç ya da aspirin alımını durdurmuş olmanız gerekir. Ameliyattan önce alkol kullanımı kesinlikle yasaktır. Sigara kullanıyorsanız ara vermeniz gerekir zira iyileşme süreci gecikir ve enfeksiyon riski vardır.

Açık ve kapalı rinoplasti olmak üzere iki farklı teknikle yapılan estetik burun ameliyatları 1 ile 3 saat arasında sürer. Genel anestezi altında yapılan operasyonlardır.

 • Açık Estetik Burun Ameliyatı 

Açık rinoplasti, klasik estetik burun ameliyatıdır. Özellikle büyük değişimler söz konusu ise açık rinoplasti tercih edilir. Burun deliklerinin altından açılan kesi ile deri kaldırılarak gerçekleştirilen ameliyattır.

 • Kapalı Estetik Burun Ameliyatı 

En büyük avantajı dikiş izi bırakmıyor olmasıdır. Kapalı rinoplasti ile burun ameliyatı olduğunuz kolay kolay anlaşılmaz. Operasyon, burun deliklerinin içinden, kapalı şekilde gerçekleştirilir. Her burun tipi için uygun olmayabilir.

Kapalı rinoplasti, açık estetik burun ameliyatına oranla daha az morarsa da burun estetiği ameliyatlarının ardından ağrı, morluk ve şişlik beklenen, normal durumlardır. İlk günün ardından ağrı önemli ölçüde azalır ve iki gün sonra genellikle ağrısız iyileşme dönemi başlar. Bu süreyi hastanede, doktor gözetiminde ve gerekli ağrı kesicilerin verilmesiyle, maksimum konforda geçirmeniz sağlanır. Tamponların çıkarılmasının ardından atel takılır ve hastaneden çıkabilirsiniz. Yaklaşık bir hafta sonra atel de alınır ve burun bantlanır.

Estetik burun ameliyatının ilk günü en zor günüdür, ikinci günden itibaren hızla iyileşme başlar fakat burun uzun süre hassas ve korunması gereken bir durumda olacaktır. Peki bu süreçte nelere dikkat etmek gerekir:

 • Alkol ve sigaradan uzak durun
 • Burnunuzu darbelerden koruyun
 • Fermuarlı ve düğmeli, yakası geniş üst kıyafetler tercih edin
 • Tazyikli sudan uzak durum, duş alırken burnu koruyun
 • Hapşırık tutmayın
 • Sert hapşırmayın
 • Buruna basınç yapacak ıkınma, hınkırma gibi durumlardan uzak durun

Operasyon sonrası, hastanede sürecinin tamamlanmasının ardından hastaneden taburcu edilmeden önce doktorunuz iyileşme döneminde dikkat etmeniz gerekenler konusunda detaylı bilgi paylaşacaktır.

Estetik Burun Ameliyatı Öncesi

Operasyona öncesi hazırlık sürecinin kalitesi, başarılı bir estetik burun ameliyatı için hayati öneme sahiptir. Bu aşama hasta ve cerrahın iyi bir iletişim ve iş birliği içinde olması hem operasyon sürecini hem de sonucu önemli ölçüde belirler. Operasyon öncesi, 5 temel aşamadan oluşur:

1.Hastanın Sağlık Geçmişinin Öğrenilmesi
Kronik ya da dönemsel herhangi bir sağlık probleminiz, sürekli olarak kullandığınız bir ilaç, geçmişte geçirdiğiniz önemli bir hastalık varsa, hekiminizle mutlaka paylaşın.

2.Estetik ve İşlevsel Beklentilerin Anlaşılması
Bu aşamada hastanın ameliyattan estetik beklentisini net bir şekilde ifade etmesi, sonuçtan, karşılıklı memnun olunması bakımından çok önemlidir. İşlevsel ve görünüşle ilgili her konuda hasta ve doktorun yüzde yüz anlaşmış ve birbirlerini anlamış olması bu aşamada temel hedeftir. Aklınıza takılan her şeyi, rahatça sorabilirsiniz. Hekiminiz sizi her konuda aydınlatacaktır.

3.Muayene
Yüz yapısı, estetik oranlara göre incelendikten sonra, burunun iç yapısı muayene edilir ve nasıl burun yapılacağı hasta ile detaylı olarak, muayene sırasında paylaşılır. Cerrahi operasyon öncesi yapılması gereken bir takım kan tahlilleri de bu aşamada yapılır ve sonuçları doktorunuz tarafından incelenir. Önemli olan ameliyata engel teşkil edecek herhangi bir durumun olup olmadığını tespit edilmesidir.

4.Öncesi fotoğrafı
Ameliyat öncesi farklı açılardan fotoğraflarınızın çekilir. Amaç, operasyondan sonra, öncesi sonrası fotoğraflar üzerinden değişimi en net şekilde görmenizi sağlamaktır.

5.Beslenme ve ilaç kullanımı konusunda dikkat edilmesi gerekenler
Kan sulandırıcı herhangi bir ilaç ya da aspirin alımını durdurmuş olmanız gerekir. Ameliyattan önce alkol kullanımı kesinlikle yasaktır. Sigara kullanıyorsanız ara vermeniz gerekir zira iyileşme süreci gecikir ve enfeksiyon riski vardır.

Estetik Burun Operasyon Süreci

Açık ve kapalı rinoplasti olmak üzere iki farklı teknikle yapılan estetik burun ameliyatları 1 ile 3 saat arasında sürer. Genel anestezi altında yapılan operasyonlardır.

 • Açık Estetik Burun Ameliyatı 

Açık rinoplasti, klasik estetik burun ameliyatıdır. Özellikle büyük değişimler söz konusu ise açık rinoplasti tercih edilir. Burun deliklerinin altından açılan kesi ile deri kaldırılarak gerçekleştirilen ameliyattır.

 • Kapalı Estetik Burun Ameliyatı 

En büyük avantajı dikiş izi bırakmıyor olmasıdır. Kapalı rinoplasti ile burun ameliyatı olduğunuz kolay kolay anlaşılmaz. Operasyon, burun deliklerinin içinden, kapalı şekilde gerçekleştirilir. Her burun tipi için uygun olmayabilir.

Rinoplasti Operasyon Sonrası

Kapalı rinoplasti, açık estetik burun ameliyatına oranla daha az morarsa da burun estetiği ameliyatlarının ardından ağrı, morluk ve şişlik beklenen, normal durumlardır. İlk günün ardından ağrı önemli ölçüde azalır ve iki gün sonra genellikle ağrısız iyileşme dönemi başlar. Bu süreyi hastanede, doktor gözetiminde ve gerekli ağrı kesicilerin verilmesiyle, maksimum konforda geçirmeniz sağlanır. Tamponların çıkarılmasının ardından atel takılır ve hastaneden çıkabilirsiniz. Yaklaşık bir hafta sonra atel de alınır ve burun bantlanır.

Estetik burun ameliyatının ilk günü en zor günüdür, ikinci günden itibaren hızla iyileşme başlar fakat burun uzun süre hassas ve korunması gereken bir durumda olacaktır. Peki bu süreçte nelere dikkat etmek gerekir:

 • Alkol ve sigaradan uzak durun
 • Burnunuzu darbelerden koruyun
 • Fermuarlı ve düğmeli, yakası geniş üst kıyafetler tercih edin
 • Tazyikli sudan uzak durum, duş alırken burnu koruyun
 • Hapşırık tutmayın
 • Sert hapşırmayın
 • Buruna basınç yapacak ıkınma, hınkırma gibi durumlardan uzak durun

Operasyon sonrası, hastanede sürecinin tamamlanmasının ardından hastaneden taburcu edilmeden önce doktorunuz iyileşme döneminde dikkat etmeniz gerekenler konusunda detaylı bilgi paylaşacaktır.

Septum Deviasyonu Ameliyat

En yaygın burun problemlerinden biri olan septum deviasyonu, özellikle nefes alma sorunu olarak karşımıza çıkar. Burun deliklerini ayıran, burnun ortasından geçen kıkırdak ve kemik yapıya septum denir. Septum deviasyonu bu yapının eğrilmesine verdiğimiz isimdir. Septum deviasyonu ameliyatıyla burun kemiği düzeltilir. Dışarıdan bakıldığında bariz şekilde görülebileceği gibi sadece iç eğrilik de söz konusu olabilir. Septum deviasyonunun en yaygın belirtileri şunlardır:

 • Nefes alma zorluğu
 • Burun tıkanıklığı
 • Baş ağrısı
 • Sinüzit
 • Burun kanaması
 • Ağız kuruluğu
 • Geniz akıntısı
 • Geçmeyen boğaz enfeksiyonu

Septum deviasyonu ameliyatı estetik burun ameliyatı değildir, operasyon sonrası burnun estetik görüntüsünde değişiklik olmaz. Eğikliğin durumuna bağlı olarak lokal ya da genel anestezi ile yapılması mümkündür. Septum deviasyonu ameliyatında amaç hastanın burundan nefes alabilmesini ve sağlık sorunlarının giderilmesini sağlamaktır.

Septum Deviasyonu Ameliyatı Sonrası

Eğriliğin şiddetine ve septumun hangi bölgesinde yoğunlaştığına bağlı olarak operasyon sonrası durum değişiklik gösterir. Şişlik ve ağrı, beklediğimiz bir durumdur. İlk günün geride bırakılmasının ardından ağrı önemli ölçüde kaybolur. Şişlikler de birkaç gün içinde hafifler. Burun içi yaraların iyileşmesi bir ay kadar zaman alabilir. Nadiren de olsa sürenin bir iki hafta daha uzaması anormal bir durum değildir.

Septum deviasyon ameliyatının ardından dikkat edilmesi gerekenler:

 • Burnunuzu darbeler karşı koruyun
 • Uyurken başınızı kalp seviyesinde tutacak şekilde yükseltin
 • Hınkırmayın, basınç uygulamayın
 • Hapşırığınızı tutmayın
 • Sıcak suyla duş almayın
 • İlk iki gün soğuk kompres uygulamayı ihmal etmeyin
 • İlk bir hafta spora ara verin, ağır antrenmanlardan bir süre kaçının.

Tipplasti

Burun ucu estetiği olarak bilinen tipplasti operasyonunda sadece ucu ameliyat edilerek buruna estetik bir görünüm kazandırılır. Bunun yapılabilmesi için burun kemiğinde herhangi bir sorun olmaması gerekir. Tipplasti, bu tür burunlara özel olarak geliştirilmiş, sadece burun ucunda sorunu olan kişilere yapılan bir estetik operasyondur.

Burun kemiğine müdahale edilmez, burun ucu istenilen şekilde kesildikten sonra gerekli kıkırdak yapı ile desteklenir ve estetik dikiş ile belli olmayacak şekilde kapatılır. Birçok burun ucu problemi olduğu için tipplasti uygulamaları da çeşitlidir ve günümüzde birçok yöntemle harika burun ucu ameliyatlarının yapıldığını söylemek mümkün.

Tipplasti, diğer burun ameliyatlarına göre daha kısa sürer ve kemik üzerinde işlem olmadığı için yumuşak doku çok daha kısa sürede iyileşir. Lokal ya da genel anestezi altında yapılabilir.

Tipplasti Kimlere Uygulanır?

Burnunuzun, tipplasti için uygun olup olmadığına karar vermenin en doğru yolu bir uzman görüşüne başvurmak olacaktır. Sadece burun ucunuzdan şikayetçiyseniz, burnunuzun kemerini beğeniyorsanız ve Tipplasti ameliyatının sizin için uygun olduğunu düşünüyorsanız, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Genel olarak tipplasti kimlere uygun, kimler tipplasti yaptırabilir:

 • Burun ucuna estetik bir görünüm vermek isteyen herkes
 • Daha önce burun ameliyatı olmuş ve burun ucu düşmüş olan kimseler
 • Burun ucu uzun olan yetişkin kadın ve erkekler
 • Burun sırtında problem olmayan, sadece burun ucundan hoşlanmayanlar

Tipplasti sayesinde, burun sırtı güzel olan birçok kişi ufak dokunuşlarla oldukça güzel duran burunlara kavuşur. Üstelik çok daha hafif bir operasyon olması, tipplastinin en büyük avantajlarından biridir. Burun ucu estetiği ile ilgili olarak hem teknik hem de estetik bakış açısı son dönemde oldukça ilerlemiştir. Tipplasti, doğru kişiye uygulandığı takdirde hasta memnuniyeti oldukça yüksek uygulamalardandır.

Ameliyatsız Burun Estetiği

Son zamanların en popüler kozmetik estetik uygulamaları arasında yer alan ameliyatsız burun estetiği sayesinde küçük dokunuşlarla harika sonuçlar elde etmek mümkün. Dolgu enjeksiyonu ile gerçekleştirilen, çok hafif ve kısa süren, maliyeti de oldukça düşük, küçük kusurları ortadan kaldıran pratik bir burun estetiği uygulamasıdır.

Ameliyatsız Burun Estetiği Kimlere Uygulanır?

Yapısal olarak büyük değişimlere ihtiyacı olmayan, hafif bir burun kemeri ya da burun ucunda hafif bir düşüklük gibi, dolgu ile müdahale edilebilecek durumlar için idealdir. Genel olarak burnunu beğenen ama bir iki küçük değişiklik ile daha hoş bir görünüm elde edeceğini düşünen ve bıçak altına yatmak istemeyen kadın ve erkekler için en uygundur.

Rinoplastinin Riskleri 

Ameliyat riski, cerrahinin bir gerçeğidir ve her ameliyat belli oranda risk barındırır. Açık kalp ameliyatının riski ile estetik burun ameliyatının riski elbette aynı derece değildir. Fakat rinoplastinin de kendine göre riskleri vardır. Burada önemli olan riskin minimize edildiğinden emin olmaktır. Rinoplasti düşük riskli operasyonlar grubunda yer alır.

Estetik Burun Ameliyatı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular