Saç Mezoterapisi Nedir?

Saç mezoterapisi uygulaması, deri ve deri altındaki sağlıksal problemleri en aza indirmek için uygulanan bir operasyondur.  Dolayısıyla saç ve kıl odaklı operasyonlarda sık kullanılan ve fayda alınan bir uygulamadır.

Saç mezoterapisi de saçın ya da kıl yapısının bulunduğu deriye uygulanan işlemdir ve sağlık açısından gerekli görülen bir uygulamadır. Bu uygulamada temel amaç saç ya da sakal, kirpik gibi kıl bulunan deri bölgelerine sağaltıcı işlem uygulanmasıdır. Enjektör yardımıyla ilaç verilen bölgelerde yapılan cerrahi işlemlerden ötürü oluşan deformasyon mezoterapi yardımıyla çok daha kısa bir sürede iyileşir. Bilhassa saç ekimi işlemlerinden sonra saç mezoterapisi hem düzenleyici hem de koruyucu bir rol üstlenir. Bu anlamda saç ekimi için mezoterapi yapılması zorunluluk halini almış bir durumdur. Saç mezoterapisi yalnızca saç ekimi özelinde kullanılan bir uygulama değildir. Dökülme gerçekleşen saç derisinde güçlendirici bir etki göstererek olası kelliğin önüne geçmek için de kullanılır. Bu anlamda erkekler kadar saçları dökülen kadınlarda da kullanılan bir uygulamadır. Saç mezoterapisi uygulanması birçok açıdan yetkinlik isteyen bir işlemdir. Bu anlamda alanında tecrübeli hekimlerin gerçekleştirmesi gereken bir operasyondur. Deriye enjekte edilen ilacın doğru bir şekilde konumlanması ve her yere eşit şekilde nüfuz etmesi mezoterapi uygulamasının başarısını olumlu etkileyecek bir çalışma olur. Bunu yapabilmek ise dermatolojik anlamda yetenek ve tecrübeye bağlıdır.

Tedavi Özeti

Operasyon Süresi

5-8 Saat

Anestezi Türü

Lokal Anestezi

Hastane Yatış

Yok

Tam İyileşme

1-7 Gün

İşe Dönme Süresi

Hemen

Garanti Türü

Ömür Boyu Garanti

Konaklama

Lüks Otel

VIP Transfer

Evet

Saç Mezoterapisi Yararı Nedir?

Saç mezoterapileri de kendi içerisinde farklılık gösterir ve ikiyie ayrılırlar. Sık dökülmelerin görüldüğü saç derilerinde genellikle hücum mezoterapisi gerçekleştirilir. Söz konusu saçı dökülen deriye kısa zaman aralıklarında ve kısa süren seanslarla yapılır. Böylece dökülmenin önlenmesi amaçlanır. Bir diğer uygulama ise koruyucu mezoterapidir. Burada da deriye yapılan müdahalelerin ardından gidişatı olumlu hale getirmek için mezoterapi uygulaması yapılır.

Saç Mezoterapisi Kimler İçin Uygundur?

Saç mezoterapisi saçları dökülen kişilere, saçları zayıf ya da zayıflayan kişilere uygulanabilir. Ayrıca saçın dökülmemesine rağmen cansızlaşması, sönmesi gibi durumlarda da saç mezoterapisi uygulanabilir. Bunların yanında erken süreçlerde fark edilen alın açılmasında da saç mezoterapisi güçlü bir önleyici olarak kullanılmaktadır. Mezoterapi tıbbi açıdan riskli bir uygulama değildir. Bu sebeple yaş, hastalık gibi dinamikler mezoterapinin önüne geçmemektedir.

Saç Mezoterapisi Nasıl Yapılır?

Saç mezoterapisi tedavi için uygun olan ilaç ve bileşenlerin bir araya getirilmesi ve ardından uygulama yapılacak deriye enjekte edilmesiyle gerçekleştirilir. Vücuda zararı olmayan özel iğneler yardımıyla gerçekleştirilen mezoterapi tedavisinin normal şartlarda herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

Saç Mezoterapisi Kimlere Önerilmez?

Zararsız bir uygulama olsa da bazı durumlarda kullanılmaması daha doğru olur. Tedaviye uygun olmayan kişiler şu şekilde sıralanabilir:

  • Şeker hastalığı bulunanlar (diyabet
  • Gebelik ya da emzirme süreci içindekiler
  • Kanser tedavisi görenler

Bu durumlara ek olarak doktor incelemesinin ardından mezoterapi uygunluğu kontrol edilmelidir.