Saç Ekimi Sonrası Saçlarım Dökülür Mü?

  Ameliyattan sonra nakledilen saç köklerinden uzayan ilk saçlarınız evet dökülür ve bu beklediğimiz bir durumdur, saç ekimi sürecinin bir parçasıdır.

  Saç ekimi operasyonu sonrası şok dökülme, saç ekimi tedavisinin önemli etaplarından biridir. Ekilen saçların tümü önce dökülür, ama merak etmeyin, sonra hepsi yeniden ve daha güçlü bir şekilde çıkacaklar.

  Şok Dökülme Nedir?

  Saç ekimi ameliyatının ardından nakil edilen saç köklerindeki yaralar iyileştikten ve kabuk attıktan kısa bir süre sonra, ekilen tüm saçlar hızlı bir şekilde dökülür. Şok dökülme, saç ekimi ameliyatından iki hafta kadar sonra gerçekleşen ve ekilen tüm saçların döküldüğü bu ani saç dökülmesine verdiğimiz isimdir.

  Operasyon öncesi ve sonrası hasta, iyileşme sürecinin seyri hakkında detaylı olarak bilgilendirildiği için şok dökülme karşısında paniğe kapılacak bir durum olmadığını bilir. Şok dökülmenin ardından yeni ve kalıcı saçların uzamaya başladığı döneme girilir.

  Her geçen gün değişen görüntünüzü aynada izlemek,  dokundukça saçlarınızın uzamakta olduğunu hissetmek, heyecan vericidir. Şok dökülmenin ardından büyüyen saç telleri ilk önce daha zayıftır, giderek güçlenip, kalınlaşır. Saç ekimi operasyonundan sonra saçlarınızın son halini alması ortalama 6 ay ile 1 yıl arası bir zaman alır.

  Şok Dökülme Sonrası Yeni Saçlarım Ne Zaman Çıkar? 

  Saç uzama hızı kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir fakat ortalama 2 ay içinde yeni ve kalıcı saçlar uzamaya başlar.

  Başarılı saç ekimi operasyonundan söz ediyorsak nakledilen her grefin hayatta kalmasını bekleriz bu da şok dökülmenin ardından tüm köklerden yeni saçların uzaması anlamına gelir. Bazı kişilerde şok dökülmenin ardından saç köklerinin bir kısmı uykuya geçebilir ki bu da gayet doğaldır. Saç köklerinin uzama ve kendini yenileme süreçleri bu şekilde seyreder.

  Saç Ekimi Sonrası Yeni Saçlarım Tekrar Dökülür Mü? ( Alternatif başlık: Şok Dökülme Sonrası Çıkan Yeni Saçlar Tekrar Dökülür Mü?)

   Şok dökülmenin ardından çıkan saçlar, artık kalıcı saçlarınızdır ve dökülmez çünkü donör bölgedeki saç kökleri genetik olarak dökülmeye karşı dirençlidir.

  Saç ekimi operasyonundan önce dökülmenin stabil hale gelmesi beklenir ki dökülmeyecek saç kökleri tespit edilebilsin. Başın ense kısmı, genellikle hayat boyu dökülmeyen güçlü saç köklerinden oluşur ve saç ekiminde kullanılan greftler bu bölgeden nakil edildiği için saç ekiminden sonra çıkan yeni saçlarınız da dökülmeye karşı ekstra dirençli saç kökleridir.