Saç Ekimi Ağrılı Bir İşlem midir?

  Saç ekimi ameliyatı, saç dökülmesine karşı geliştirilmiş en estetik ve doğal görünen sonuçları elde ettiğimiz, etkili ve kalıcı çözümdür. Kişinin kendine ait saç köklerinin, saçsız bölgeye nakledilmesi, lokal anestezi altında cerrahi operasyon ile gerçekleştirilir. Ağrısız anestezi yöntemleri sayesinde Türkiye’de saç ekimi neredeyse hiç acı hissedilmeden yapılabilir hale gelmiş olsa da bazı kişilerin ağrı eşiği o kadar düşüktür ki gene de acı hissedebilirler.

  Her bir greft tek tek alınıp saç telleri birer birer ekilir. Oldukça emek ve sabır isteyen bir operasyon olduğunu söyleyebiliriz. Ameliyat süresi kimi zaman 8 saate kadar uzar fakat saç ekimi yapılırken hasta film izleyip müzik dinleyebilir veya kitap okuyabilir.

  Saç ekimi hafif estetik operasyonlar grubunda değerlendirilir, zannedildiği kadar ağrılı bir işlem değildir ve klinikler hastanın, uzun ameliyat süresini en iyi en konforlu şekilde  geçirmesi için çeşitli imkanlar sunar.

  Saç Ekiminde Ağrı Eşiği Kişiden Kişiye Değişir?

  Saç ekimi ameliyatı süresince ağrı hissetmeniz söz konusu değildir çünkü kafa derisi lokal anestezi ile uyuşturulur. Fakat anestezi iğnesi ilk uygulandığında canınızı acıtabilir. Ağrı eşiği çok düşük ya da enjeksiyon fobisi olan kişilerde bu ağrıya dayanmak zor olabilir.

  Kaybettiği saçlarına kavuşmanın hayalini kurduğu halde, ameliyat sırasında ve sonrasında canının yanması ihtimaliyle hayallerini erteleyen birçok kişi, sedasyon ve yeni iğnesiz anestezi uygulamaları sayesinde Türkiye’de ağrısız saç ekimi ile rüyalarını gerçekleştiriyor, saçlarına kavuşuyor.

  Ağrısız Acısız Saç Ekimi

  Anestezi altında gerçekleştirilen saç ekimi operasyonu sırasında ağrı duyulmadığı gibi operasyonyon sonrasında da acı ihtimaline karşı ağrı kesici, herhangi bir enfeksiyon riskine karşı antibiyotik ve hastanın ihtiyacına göre daha rahat etmesi için birtakım ilaçlar kullanılmaktadır.

  Canlı bir organizmanın, beden bütünlüğünü bozan bir kesiye tepki göstermemesi söz konusu olmayacağı için saç ekimi operasyonundan sonra da ufak sızılar duyulması gayet normaldir. En nihayetinde saç ekimi bir cerrahi işlemdir fakat ağrısız anestezi uygulamaları, Safir Fue, DHI gibi mikro kesilerle saç ekimi yapılan yöntemler sayesinde  saç ekiminde ağrı minimuma indirgenmiş durumdadır.

  Saç Ekimi Ameliyatı Sonrası Ağrı

  Saç ekimi ameliyatının ardından ilk geceyi atlattıktan sonra birçok hasta büyük oranda rahatlamış olur. Başını korumak koşuluyla günlük aktivitelerinin çoğunu yapabilecek hale gelir. bu genel istatiğe rağmen belirtmemiz gerekir ki saç ekiminden sonra ağrı olması da beklenen durumlardan biridir.

  Operasyon sonrası ağrı bazen birkaç gün sürebilir. Ağrı kesici kullandığınız halde zaman zaman zorlayacak derecelere çıkabilir. Uyuyuşluk, kaşıntı, karıncalanma gibi kişiyi rahatsız etmesi mümkün durumlar gelişebilir.

  Saç ekimi çoğu zaman acısız denebilecek kadar hafif ağrılı bir süreçte tamamlansa da  ameliyat sonrası donör bölgede, alıcı bölgede ve başın tamamında ağrı olması beklenen, normal bir durumdur.

  Genellikle 2 ile 4 gün arasında ağrı tamamen kaybolur, 1 hafta içinde hastanın hiçbir şikayeti kalmaz. Artık iyileşme ve yeni saçlarına kavuşmanın tatlı heyecanı yükselmeye başlar.