Mide Botoksu Nedir?

Mideye Botilinium toksin yani botoks uygulaması son günlerde çok sık tercih edilen kilo verme yöntemlerinden biridir. Fazla kilo ve obezite kişinin sosyal hayatını ve psikolojisini olumsuz yönde etkileyen bir durumdur. Birçok insan fazla kilo ile başa çıkabilmek için farklı yöntemlere başvurmaktadır. Bu yöntemlerden biri mide botoksudur. Mide botoksu, mideye Botilinium toksin yani botoksun endoskopik yöntemle midenin belirli bölgelerine enjekte edilmesi ile gerçekleşmektedir. Bu yöntem ile birlikte mide kaslarının kasılması yavaşlamış olur ve midenin boşalma süresi uzar.

Böylece hastanın iştahı kapanacaktır ve hasta kilo vermeye başlayacaktır. Mide Botoksu uygulaması yapılan hastalar daha geç acıkmakta ve daha az porsiyon yiyerek daha kolay tokluk hissetmektedirler.

Mide Botoksu Kimler İçin Uygundur?

Mide botoksu sanılanın aksine ameliyat değildir fakat fazla kilolarından şikayetçi olan herkes için de uygun değildir. Bu uygulamada vücut kitle indeksi önemlidir. Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan hastalar için bu uygulama çok faydalı olmayacaktır. Çünkü bu hastaların cerrahi işlem yaptırmaları daha uygun olacaktır.

Mide botoksu obez olmayan ama fazla kilolarından şikayetçi olan kişilerin tercih ettikleri bir yöntemdir. Burada mide rahatsızlığı olan (ülser, gasrit) kişilerin öncelikle tedavi olmaları ve iyileşme gerçekleştikten sonra doktoruna danışarak bu işlemi yaptırmaları gerekmektedir.

Mide Botoksunun Yan Etkileri Var Mıdır?

Botoks işlemi cilt için sıklıkla kullanılan bir yöntemdir ve bilinen bir yan etkisi bulunmamaktadır. Mide Botoksu uygulamasıysa kas hastalığı olan ve botoksa karşı herhangi bir alerjisi olan kişiler için uygun değildir. İşlem sırasında kullanılan ilaç ortalama dört ila altı ay içinde vücuttan atılmaktadır bu sebeple kalıcı bir etki veya hasar oluşma ihtimali de bulunmamaktadır. Aynı zamanda lokal bir işlem olduğu için botoksun tüm vücuda yayılması gibi bir durum söz konusu olmamaktadır.

Mide Botoksunda Kilo Verme Garantisi Var Mıdır?

Kilo verdirme yöntemlerinin çoğunda kilo verdirme garantisi yoktur. Buna mide botoksu da dahildir. Mide botoksu iştahı azaltacağı için diyet yapmakta zorlanan kişilere yardımcı olan bir yöntemdir. Burada yeme içme alışkanlıkları da önem arz etmektedir. Çok fazla karbonhidrat tüketen kişilerde işlemin başarısız olma ihtimali de bulunmaktadır.

Mide Botoksu İşlemi Ne Kadar Sürer?

Mide botoksu ameliyat gibi bir işlem olmadığı için tamamen endoskopik olarak yapılan bir uygulamadır. Bu sebeple herhangi bir kesi izi bulunmaz. Uygulama süresi ortalama olarak yirmi dakika kadar sürmektedir. Hastalar işlem sırasında anestezi alarak uyutulmaktadırlar. Uygulama sonrasında ortalama bir iki saatlik bir müşahededen sonra hastaneden çıkış yapabilirler.

Mide Botoksunda Beklenti Nedir?

Fazla kilolarından kurtulmak isteyen ve diyet yapmakta zorlanan hastaların toplam ağırlığının yüzde on ila on beş kadarının üç ila altı ay arasında azalması işlemden beklenen bir sonuçtur.

Bu durum yeme içme alışkanlıklarına, metabolizma hızına ve yapılan egzersiz sıklığına göre değişiklik gösterebilmektedir. Mide botoksu uygulaması mide kaslarına etki ettiği için sinir hücreleri ve bağırsaklara herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Bağırsak tembelliği olan hastalarda bu beklenti değişiklik gösterebilmektedir. Mide botoksu sonrasında bağırsakları çalıştırmaya yönelik çeşitli diyetler yapılabilir.

Mide Botoksu Uygulamasından Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Mide botoksu uygulaması yaptıran hastaların öncelikli olarak yeme içme kalitesini arttırması gerekmektedir. Fastfood gıdalardan, asitli içeceklerden uzak durmaları gerekmektedir.

Mide Botoksunun Mide Balonundan Farkı Nedir?

Mide balonu da tıpkı mide botoksu gibi endoskopik bir müdahaledir ve kilo vermek amacıyla yaptırılmaktadır. Fakat mide balonunun hacmi hastaya göre zaman zaman ayarlanması gereken bir uygulamadır ve böylece hasta sık sık endoskopi yaptırmak zorunda kalacaktır. Mide botoksu uygulamasıysa tek seferde uygulanabilmektedir ve üç ila altı ay arasında iştah kapatmada etkili olur. Ayrıca mide balonunda midenin içerisine farklı bir cisim yerleştirildiği için hastanın mide bulantısı yaşamasına sebep olabilmektedir ve balonun çekilmesiyle hastanın hızlı bir şekilde iştahının açıldığı bilinmektedir. Mide botoksunun etkisinin yavaş yavaş geçmesinden ötürü bu durum mide botoksunda yaşanmamaktadır ve iştah da yavaş yavaş eskiye dönmektedir.