• 0

Hıv Pozitif Hastalarına Türkiye’de Saç Ekimi

Hıv Pozitif, virüsü taşıyan ama hasta olmayan kişiler için kullanılan tıbbı terim. Her Hıv Pozitif bulaşıcı değil ve Hıv Pozitif olmak ile AİDS olmak aynı şey değil.

Yıllar önce yapılan farkındalık çalışmalarında da vurgulandığı gibi Hıv taşıyıcılarını dışlamak sadece toplumsal ötekileştirmeye neden olur ve buna kimsenin hakkı yoktur.  Fakat sağlık kurumları, hasta hakları bakımından ve evrensel sağlık kuralları gereğince bir takım önlemler almakla yükümlüdür.

Burada hem Hıv pozitif olan kişi hem de diğer hastalar ve operasyonu gerçekleştirecek ekibin güvenliği gözetilir. Klinik, yeterli hijyenik koşul olmadığı takdirde ve/veya virüsü diğer hastalara, operasyonu gerçekleştirecek hekim ve ekibe bulaştırma ihtimaline karşı, Hıv pozitif hastalara saç ekimi yapmama hakkını kullanabilir.

Türkiye’de HIV Pozitif Hastaları Saç Ekimi Yaptırabilir mi?

Evet, yaptırabilir. Türkiye’de hıv pozitif hastalara saç ekimi yapan klinikler mevcuttur. Gene de bu her hıv pozitif hasta saç ekimi için uygun aday olmayabilir. Çünkü alınan tedbirler diğer hastalar ve cerrahi ekip açısından yeterli düzeyde hijyenik olsa da hıv pozitif olan hastanın bağışıklık sisteminin, saç ekimi operasyonu için uygun olması gerekir.

İstanbul’da HIV Pozitif Hastalara Saç Ekimi

Saç kaybı hıv pozitif hastalar arasında yaygın bir durumdur. Kullanılan ilaçların bir yan etkisi olarak kalıcı saç dökülmeleriyle karşı karşıya kalabilirler.

Kadın ya da erkek fark etmez saç kaybı özellikle yüz  ifadesini istenmeyen şekilde değiştirecek kadar şiddetli olduğunda kişiyi rahatsız edebilir. Aynaya bakmaktan hoşlanmaz. Saç kayıpları ya da kellik, sosyal yaşamını olumsuz yönde etkiler.

Hıv pozitif hastalar, saç kayıplarının neden olduğu bu negatif etkiden, saçlarına kaybeden diğer insanlara oranla daha fazla etkilenebilir. Dolayısıyla saçlarına kavuşmak, özellikle Hıv pozitif kadın ya da erkekler için çok daha kıymetli bir tedavidir.

Türkiye’de saç ekimi, saç kayıplarının insanlar üzerindeki etkileri konusundaki hassasiyet üzerine kuruludur. Söz konusu olan hıv pozitif hastalarda saç ekimi olduğunda İstanbul’daki birçok kliniğin muazzam bir özenle iş yaptığını göreceksiniz.

İstanbul’da hıv pozitif hastalara saç ekimi; büyük bir dikkat ve özenle gerçekleştirilmektedir. Başarıları ile saç ekimde adından söz ettiren İstanbul’daki saç ekimi klinikleri; bilgi, yeterli donanım, dikkat ve üstün bir hijyen anlayışı ile Hıv pozitif hastalara saç ekimin mümkün ve güvenli olduğunu tüm dünyaya göstermiştir.

Her yıl, dünyanın dört bir yanından gelen çok sayıda hıv pozitif hasta saçlarına Türkiye’de kavuşur. İstanbul’da saç ekimi sonuçları hem hastanın hem kliniğin yüzünü güldürmektedir.

Hıv Pozitif Saç Ekiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? 

Hıv pozitif olduğunu bilen ve yaşamını buna göre şekillendirmiş bilinçli hastalar, konuya genellikle hakimdirler. Çünkü diş çektirmesi, iğne olması gerekir ve bütün bunları taşıyıcı hasta olarak, uzun zamandır sorumlulukla yerine getirmektedir. Hıv pozitif hastalar, kendilerini ve diğerlerini nasıl koruyacağı konusunda genellikle son derece bilinçlidirler. 

Nadiren de olsa hıv pozitif olduğu bilmeyen ve saç ekimi sırasında yapılan testlerle bunu öğrenen hastalar söz konusu olabilir. Bu durumda ameliyatı ertelemek gerekebilir. Hıv pozitif söz konusu olduğunda dikkat edilmesi 3 temel konu vardır:

 1. Hastanın bağışıklık sistemi zayıf olduğundan, herhangi bir cerrahi operasyon söz konusu olduğunda buna uygun bir hazırlık dönemine ihtiyaç olabilir. Hastanın bağışıklık sistemi kontrol edilmelidir. Risk durumunda operasyon ertelenmelidir.
 2. Hıv, kan yoluyla bulaşır. Saç ekimi gibi cerrahi operasyonlar, yüksek hijyen koşullarında ve optimum tedbir alınarak gerçekleştirilmelidir.
 3. Operasyon sonrasında ve sırasında hıv pozitif hasta olası iltihap durumlarına karşı maksimumda korunmalıdır.

Bu üç temel maddenin alt maddeleri şeklinde, hıv pozitif hastalar için saç ekiminde dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıralayalım:

 • Operasyondan önce ve sonra kişisel hijyeninize çok dikkat edin.
 • Operasyon öncesi bağışıklık sisteminizi düşürecek şeylerden kaçının.
 • Operasyon öncesi herhangi bir rahatsızlık hissederseniz mutlaka doktorunuzla paylaşın.
 • Operasyondan önce herhangi başka viral hastalıkları kapma ihtimaline karşı kendinizi izole edebilirsiniz.
 • Operasyondan sonra yara iyileşme döneminde kendinizi izole etmeniz yerine bir tedbir olabilir.
 • Alkol sigara gibi bağışıklık sistemine zarar veren her şeyden uzak durun.
 • Uyku düzeninizi korumaya özen gösterin.
 • Operasyondan önce ve sonra, ameliyathane malzemelerinin hijyeni konusunda bilgilendirme talep edin.