• 0

Diyabet Hastaları Saç Ekimi Yaptırabilir Mi?

Evet, Türkiye’de diyabet hastaları başarılı saç ekimi operasyonlarının ardından kaybettiği saçlara kavuşabiliyor. Fakat bu soruya genel bir cevap verdikten sonra şunu eklemekliyiz ki her şeker hastası maalesef saç ekimi için uygun aday olmayabilir.

Saç kaybından muzdarip olan birçok kişi gibi şeker hastalarının da saç ekimi ameliyatı olmak, en doğal hakkıdır. Saç kaybı kişinin özgüveni, özsaygısı üzerinde ciddi etkileri olabilecek başlıca kayıplar arasındadır. Saç ekimi gibi estetik operasyonlarda amaç dış görünüşü iyileştirmek ve kelliğin, kişinin psikolojisi üzerindeki olumsuz etkilerini telafi etmektir.

Diyabet saç dökülmesine neden olabilir. Dökülen saçlar kimi zaman tedavi ile yeniden çıkar kimi zaman kayıplar kalıcıdır. Bu durumda saç ekimi ameliyatının olumlu sosyo psikolojik etkilerinden faydalanmak isteyen şeker hastaları, aşağıdaki soruların peşine düşer:

  • Şeker hastalarına saç ekimi yapılır mı?
  • Türkiye’de diyabet hastalara saç ekimi yapılıyor mu?
  • Tip 1 Diyabet saç ekimi yaptırabilir mi?
  • Diyabet saç ekimine engel mi?
  • Diyabet hastalarına saç ekimi nasıl yapılır?
  • Türkiye’de Tip 2 Diyabet saç ekimi yaptırabilir mi?

Diyabet ve Saç Dökülmesi

Şeker hastalığının neden olduğu dolaşım yetersizliği sebebiyle saç kökleri yeterince beslenemediği için saç dökülmesi yaşanabilir. Hormonel bozukluk, otoimmün ve bağışıklık sisteminde zayıflık, bedenin iyileşme ve yenilenme mekanizmasının yavaş olması diyabetin saç dökülmesine yol açan diğer sonuçlarıdır.

Şeker hastalığı, saç dökülmesinin direkt nedeni olarak kabul edilmese de hastalığın bazı sonuçları dolaylı olarak saç kayıplarına neden olur. Tedavi sırasında kullanılan ilaçların da saç dökülmesi gibi yan etkileri söz konusu olabilmektedir.

Tedavi belli bir noktaya geldiğinde ve şeker dengesi yakalandığı takdirde saç ekimi ile saç kaybı kalıcı olarak telafi edilebilir.

Türkiye’de Diyabet Hastalara Saç Ekimi

 Çok sayıda Tip 2 Diyabet hastası Türkiye’de saç ekimi ameliyatı ile saçlarına kavuşmaktadır. Sonuçlardan memnun kalmak ve operasyon sürecini en iyi şekilde atlatabilmek için yapılması gereken bazı şeyler, alınması gereken bazı tedbirler vardır.

Diyabet hastalarda saç ekimi öncesi ameliyata hazırlık döneminde hastanın insülin değerleri, kandaki şeker seviyesi takip edilir. Şeker kontrol altında olmalıdır. Bu, en az 8 saat süren saç ekimi ameliyatına hastanın dayanabilmesi için ve operasyon sonrası yara iyileşme döneminin sağlıklı bir şekilde gerçekleşebilmesi açısından bir zorunluluktur.

Tip 1 Diyabet Saç Ekimi

Vücutları insülin üretemediği için Tip 1 diyabet hastaları, günlük gereksinimlerini insülin iğnesi vurularak karşılar. Saç ekimi ameliyatı uzun sürdüğü için sağlıklı kişilerde dahi şeker dalgalanmasına neden olabilmektedir. Bu yüzden Tip 1 Diyabet hastalarına saç ekimi önerilmez.

Tip 2 Diyabet Saç Ekimi

Kontrol altına alındığından emin olunması durumunda Türkiye’de Tip 2 Diyabet saç ekimi için engel değildir. Daha güvenli bir operasyon ve yara iyileşme süreci için saç ekimi gerçekleştirecek ekip, diyabet hastalığını takip eden doktor ile konsültasyon isteyebilir.

Hastalığın seyri, hastanın bağışıklık sisteminin güncel durumu ve saç dökülme hikayesi bütüncül bir yaklaşımla değerlendirilmelidir.

  • Diyabet Hastalarda Saç Ekimi Ameliyatı Süresi

Diyabet hastalarının saç ekimi operasyonunu en iyi şekilde atlatabilmesi için saç ekiminin hacmine göre DHI, Safir FUE gibi en küçük kesilerle yapılan saç ekimi yöntemleri tercih edilmeli ve mümkün olan en kısa zamanda operasyon tamamlanmalıdır.

Saç ekimi uzun süren ve dikkat isteyen bir estetik operasyondur. Diyabet söz konusu olduğunda bu süreye bir de hastanın şeker dengesini gözetmek eklenir.

  • Diyabet Hastalarda Yara İyileşme

Saç ekimi sonrası kafa derisi üzerinde binlerce mikro yara açılır. Bu minik kesiler, sağlıklı kişilerde birkaç güne kadar iyileşirken diyabet hastalarında süre uzar. Tip 2 şeker hastalarının bağışıklık sistemindeki sorun sebebiyle enfeksiyon riskine açıktırlar. Bu sebeple son derece hassas ve dikkatli olunması gerekir.

Diyabet hastalara saç ekiminin en önemli etabı, operasyon sonrası, yara iyileşme dönemidir. Doktorunuzun tavsiyelerine harfiyen uymanız ve süreci en iyi şekilde takip eden bir klinikle çalışmanız durumunda bu dönem de başarı ile atlatabilir.

İstanbul’da Diyabet Hastalara Saç Ekimi?

Saç ekimi ekibinin; operasyonu aceleye getirmeden, saç ekiminin estetik başarısına gölge düşürmeden, diyabet hastaya saç ekimi yaptığının farkında olması önemlidir. İstanbul’da diyabet hastalara saç ekimi yapan tecrübeli klinik ve ekipleri tercih etmek bu noktada doğru bir yöntem olacaktır.